İmza Beyannamesinin İmza Sirküsünden Farkı Nedir?

Ülkemizde imza sirküsü ile imza beyannamesi karıştırılmakla beraber, bu iki kelimenin aslında ayrı anlamlarda olduğunu belirtelim. Ancak çoğu kişi halen de imza sirküsü ile beyannamenin aynı olduğunu dile getirmektedir. İmza beyannamesi ile imza sirküsü arasındaki farkları buradan öğrenebilir ve konu hakkında daha net bilgilere sahip olacaksınız.

İmza Sirküleri – İmza Beyannamesi

Bildiğiniz gibi bu iki işlemede noter bakmakla beraber iki belgenin de ücrete tabi olduğunu ve ücretlerinin farklı tutarlarda kullanıcılara yansıtıldığını belirtelim. Şahısların bir kağıt üzerinde imza örneklerinin tescillendiği resmi bir belgedir. Noter tarafından şahısların bilgi ve talepleri doğrultusunda kullanıcının şahsına teslim edilir.

Yukarıda bahsettiğimiz gibi iki evrak konusunda karışıklık söz konusu olabiliyor günümüzde. Hatta notere giderken yanlış belge talep edenlerin sayısı da oldukça fazladır. Ancak noter çalışanları bu konuda bilgili oldukları için nereye verilecek, şirket için mi vb. sorular ile vatandaşları bilgilendirmektedir. Zira imza beyannamesi sadece şahıslara verilirken, imza sirküleri genelde ticari firmalarda veya şirketler için verilmektedir.

Öncelikle bu terimleri açıklarken sizlere basit düzeyde anlatmak istiyoruz. İmza beyannamesi ; her hangi bir notere şahsın kendisinin giderek kimlik fotokopisi dahilinde ilgili evraklara imza atarak, imzanın resmiyet kazanması olarak tabir edilir. Burada notere ücret karşılığında imza beyannamesi talep edilir. Gerçek kişiler aldıkları için bir sirkü anlamı taşımaz! Ancak ticari faaliyetlerde veya kredi başvurularında işte benim imzam budur diye de tabir edilmektedir.

İmza sirküleri ise Beyannameden farklı olarak ticari faaliyetler ve işletmelere verilen resmi bir belgedir. İmza sirküleri de beyanname gibi yine noter tarafından çıkarılır. Burada da imza sirküleri ücreti dahilinde şahıstan talep edilir. Ancak önceki evraklara göre daha pahalıdır. Şirket yetkilisi veya çalışanları adına tamamı ile çıkarılması ön görülmektedir. İmza sirküsü resmi bir evrak olup, bunu çıkartan bireyin imza sirküleri geçerlilik süresini de ilgili belgeye eklemesi önerilir. Zira mal varlığı bu imza sirkülerinin verilmesi dahilinde tehlikeye düşebilir.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Bankacılık sektöründe derin analizleri sizler ile buluşturan '' Serkan ERDİL '' borsa, forex, emtia gibi önemli yatırım araçlarında da bilgi vermeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
imza sirküsü