İmza Beyannamesi Noter Ücreti 2019

2019 yılı noter ücretlerine zam yapıldığını ve bu zamlardan imza beyannamesi de etkilendiğini belirtelim. Notere giden vatandaşlar, tek bir nüsha imza beyannamesi için 60 lira ödemek zorunda. Geçen 2018 yılında 52 lira olan ücret bu yıl 8 lira zam yapılarak, 60 liraya çıkması vatandaşları çileden çıkarsa da, bu ücreti ödemek zorunda. Zira noter ücreti peşin alındıktan sonra ilgili imza beyannamesi şahsa teslim ediliyor!

İmza Beyannamesi 2019

Vatandaşlar imza beyannamesi kelimesi ile ilk kez karşılaştığında acaba bunu nereden alırım sorusunu soruyor. Oysa ki, yanıt çok basit olmakla beraber imza beyannamesi, size en yakın noter tarafından verilmektedir. Oraya giderken kimin adına alınacak ise şahsın kendisi gitmeli veya gidemiyor ise ilgili şahsın üzerine vekalet alınarak teslim alınabilir. Bunun için imza beyannamesi 2019 ücreti de ilgili bireylerden talep edilir. 60 lira olan imza beyannamesi nüsha sayısına göre artabiliyor. Bunun için yanınızda belli tutarlarda ücret bulundurmanız zaman kaybetmemek için sizler adına önemli bir adımdır.

İmza beyannamesi bana lazım olmaz dememelisiniz. Zira banka kredi başvurularında özellikle ticari işletmelerin mevcut durumlarında bankalar tarafından zorunlu olarak alınmakta. Esnaf iseniz imza beyannamesi çıkarmanız sizlerin yararına olacaktır. Kobi işletmelerinde kosgeb kredisi başvurularında imza beyannamesi talep ediliyor. Özellikle esnaflar için önemli olan pos cihazı başvurusunda ilk etapta talep edilen resmi evraklardan bir tanesidir imza beyannamesi.

2019 İmza Beyannamesi Ne Kadar?

Yukarıda da bahsettiğimiz gibi noterde imza beyanname ücretleri 60 lira olarak karşımıza çıkıyor. Bu nedenle imza beyanname ücreti tutarında cepte nakit bulundurmanız size zamandan tasarruf sağlamaktadır. Bir birey notere giderken başkası adına imza beyannamesi çıkaramaz. Bu nedenle beyan edecek kişinin şahsen gelmesi gerekiyor. Okuma yazması olmayanların notere gelmesi durumunda yanında şahit getirmesi zorunludur. Bu nedenle okuma yazması olmayan bir bireyin mühür karşılığında işlemleri başlanır. Ancak dediğimiz gibi burada şahit sayısı 1 veya 2 olabilir. Bireyler noterden kendileri için talep ettikleri beyannameyi alması için notere peşin olarak 60 lira vermesi gerekmektedir.

Söz konusu imza beyannamesi ile imza sirküsü karıştırılmaktadır. Bu nedenle imza sirküsü bireysel vatandaşlar için olmamakla beraber ticari faaliyet gösteren ltd veya şirketler için alınan resmi evraklardan bir tanesidir. Bunun da işlem ücreti artırılmış olup, 2019 imza sirküsü noter ücreti konumuzdan öğrenilebilir.

Konumuzdan Başlıklar:

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (4 votes, average: 3,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Bankacılık sektöründe derin analizleri sizler ile buluşturan '' Serkan ERDİL '' borsa, forex, emtia gibi önemli yatırım araçlarında da bilgi vermeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
imza sirküsü