İmza Beyannamesi Nasıl Alınır?

Bireyler veya şahıs firmalarına sahip vatandaşlar imza beyannamesi nasıl çıkarılır
sorusuna yanıt arayabilir. Söz konusu imza beyannamesi nasıl alınır şeklindeki aramalara yanıt vermek istersek dakikalar içinde bu belgeyi çıkarmak mümkündür!

İmza Beyannamesi Nasıl Çıkarılır?

Bu konuda bilgi almak isteyenler öncelikle kim için çıkaracak ise o şahsın noterde hazır bulunması gerekiyor. Siz kendi adınıza imza beyannamesi çıkarmak için girişimde bulunuyorsanız eğer sizin şahsen noterde olmanız gerekiyor. Ancak orada bulunmayanlar, notere vekalet vererek, o bireyi devreye sokarak onun adına imza beyannamesi alabilir. Bu belgeyi çıkarmak isteyenler öncelikle;

  • Şahıs adına çıkarılacak ise şahsın TC kimlik kartı veya ehliyet kartı yanında bulundurması zorunludur
  • Sizlere noterde uzatılan evrak üzerinde imza atmanız talep edilir. Oraya imza attıktan sonra sisteme kayıt edilir.
  • Noterdeki imza beyannamesi geçerlilik süresi 1 yıl olup, her hangi bir kurum güncel tarihli talep ettiğinde yenilemek zorunda kalabilirsiniz. Genelde bir yıllık süreç zarfında sorun çıkmamakta.
  • İmza beyannamesi noter ücreti 2019 yılı tutarı 60 lira şeklinde. Bu tutarı orada nakit olarak ödemek zorundasınız.

Noter Tasdikli İmza Beyannamesi

Noter tarafından sizlere verilen evrak üzerinde noter imzası ve kaşesi bulunmakta. Bu iki önemli etken bulunmadığında geçersiz bir evrak parçası olduğunu belirtelim. Bu nedenle noter tasdikli imza beyannamesi sizlere en yakın noter tarafından çıkarılmakla beraber, 2019 yılı noter imza beyanname ücreti 60 liradır. Bireyler ise 2 farklı terimi karıştırabilir. Söz konusu imza beyannamesi ile imza sirküsü karıştırılmaktadır. Bu nedenle imza sirküsü bireysel vatandaşlar için olmamakla beraber ticari faaliyet gösteren ltd veya şirketler için alınan resmi evraklardan bir tanesidir. Bunun da işlem ücreti artırılmış olup, 2019 imza sirküsü noter ücreti konumuzdan öğrenilebilir.

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (1 votes, average: 5,00 out of 5)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Bankacılık sektöründe derin analizleri sizler ile buluşturan '' Serkan ERDİL '' borsa, forex, emtia gibi önemli yatırım araçlarında da bilgi vermeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
imza sirküsü