İmza Beyannamesi İçin Gerekli Belgeler Nelerdir?

Şahıslar bankacılık veya resmi kurumlar tarafından talep edilen imza beyannamesi almak için her hangi bir notere gitmeleri gerekiyor. Gitme aşamasında noter görevlisi şahıstan bir takım belgeler talep eder. Bu nedenle imza beyannamesi için gerekli belgeler hakkında önemli bilgileri buradan bulabilirsiniz.

İmza Beyannamesi İçin Gerekli Belgeler

Bu beyannamenin amacı, resmi kurumun sizden talep ettiği bir imzanın kesinlik kazanması içindir. Genelde bankalarda ticari hesaplar açanlar, şahıs şirketi kuranlar veya banka pos cihazı alıp kullanmak isteyenlerden talep etmektedir bankalar. Bu yüzden bankalar ile sürekli çalışma içinde olanlar, bu belgeyi alıp fotokopi ile çoğaltarak ilerleyen zamanlarda işlerine yeniden lazım olacaklarını bilmeleri gerekiyor.

Günümü şartlarında imza beyannamesi için noterin talep ettiği bir takım belgeler evraklar bulunuyor. Bunlar genelde aşağıdaki gibi sıralanmıştır.

  • Şahsın kimlik fotokopisi
  • Şahıstan alınacak olan bir imza teyiti
  • Şahıstan imza beyannamesi için talep edilen noter ücreti.

Yukarıdaki belgeler eşliğinde imza beyannamesi ücreti verilerek, kolayca işlemlerinizi bitirebilirsiniz. Bir çok birey ise noterden imza beyannamesi çıkarmanın ücretini merak etmektedir. Diğer konularımızda sizlere o ücretlendirme hakkında detaylıca bilgiler vermiştik.

İmza Beyannamesi Geçerlilik Süresi

Devlet kurumları imza beyannamesi çıkardığınızda bir süreç belirtir ilgili evrakın üzerinde. Genelde bu süreç 1 yıl olmakla beraber o bir yılın sonunda o belge pasif olmaktadır. Ancak devlet bankaları dahil çoğu bankalarda sizlerden yeniden imza beyannamesi talep edildiğinde o eski evrak ile işlerinizi devam ettirebilme şansının var olduğunu belirtelim. Özellikle banka pos cihazı alımlarında sizlerden talep edilen imza beyannamesi ile giderilebilir.

Noter imza beyannamesi verirken sürenin fazla olması uyarısında bulunmanız önerilir. İlgili noter personellerine 1 yıllık değil, 2 yıllık almak istediğinizi belirtin.

Konumuzdan Başlıklar:

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Bankacılık sektöründe derin analizleri sizler ile buluşturan '' Serkan ERDİL '' borsa, forex, emtia gibi önemli yatırım araçlarında da bilgi vermeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
imza sirküsü