E-imza Nereden Alınır? Eimza Ücreti Ne Kadar?

E-imza yani elektronik imza olarak adlandırılan bu sistem ile imzanız sanal ortamda hızlıca atılmaktadır. Peki e-imza nereden alınır ve eimza ücreti ne kadar? Bunun gibi bir çok sorunun yanıtını buradan öğrenebilirsiniz. Özellikle e-imza almak isteyenler, ilk adımı nereden başlayacaklarını bilmemekte.

E-İmza Nedir?

Baş harfindaki E- ile kolayca tarif edilen elektronik imza; sayısal veya elektronik olarak bir takım verilere eklenerek kimliğin doğrulanmasıdır. Elektronik veri olarak sayısal rakamların eklenmesi ile oluşan e imza, sanal ortamlarda gerçek imza yerine geçmektedir. Bu imza türü yasal olup, farklı amaçlar için kullanılabilir. Özellikle edevlet sistemine girişte, turkcell, vodafone, turk telekom veya tüm bankaların girişlerinde elektronik imza dahilinde giriş yapabileceğinizi belirtelim.

Bunlara ek olarak KEP adı verilen Kayıtlı Elektronik Posta veya Zaman damgası gibi işlemlerde de elektronik imza e-imza kullanılır.  E-imza türünde resmi kurumlar ıslak imza yerine geçtiğini belirtelim. Bu nedenle alacağınız elektronik imza sizlerin başına iş açmaması için güvenilir yerlerden almalı ve kimse ile paylaşmamaya dikkat etmelisiniz.

E-imza Nereden Alınır?

E-imza sanal yani internet ortamında kolayca ve hızlı olarak satın alınabilir. Bunun için güvenilir bir çok site bulunuyor. Ortalama olarak 30 dakika içinde elektronik imzanızı alabileceğinizi belirtelim. Ülkemizde bu imza servisini neredeyse tüm birimler kullanmaktadır. Baro girişlerinde, turkcell e imza servisi dahil her kalemde bu giriş kısmını görebilirsiniz. Elektronik Sertifika Hizmet Sağlayıcılar tarafından satın alabileceğiniz e imza fiyatlarının ne kadar olduğuna aşağıdaki ekrandan bakabilirsiniz.

e imza fiyatları

Nitelikli elektronik imza olarak da alabileceğiniz NES (nitelikli elektronik sertifika) sistemi sayesinde bu hizmetlerin üzerinden gelebilirsiniz. Peki e imza fiyatları 2018 yılı için öngörülen fiyatlar ne kadar? İşte yanıtlar ;

1 1 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı
76,70 TL (65 TL + KDV)
2 2 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı
88,50 TL (75 TL + KDV)
3 3 yıllık nitelikli elektronik sertifikanın fiyatı
100,30 TL (85 TL + KDV)
4 VPN/LOGON ( NES’SİZ )
23,60 TL (20 TL + KDV)
5 VPN/LOGON ( NES ile birlikte alındığında)
11,80 TL (10 TL + KDV)
6 Mini kart okuyucu fiyatı
23,60 TL (20 TL + KDV)
7 Masaüstü kart okuyucu fiyatı
50,74 TL (43 TL + KDV)
8 Test Sertifikası
29,50 TL (25 TL + KDV)

E-imza Nasıl Kullanılır?

Elektronik imzanızı aldık diyelim bunu sisteme nasıl gireceğiz. Yani e-imza nasıl kullanılır ; Elektronik imzanızı çalıştırabilmeniz için öncelikle kart sürücü yazılımını kurmanız gerekmektedir. Bu yazılım elektronik imza ile beraber gönderilen CD veya diğer medyalar içerisinde bulunabilir veya e-imzanızı aldığınız firmanın internet sitesinden edinilebilir. Bilgisayarınıza kurulan program ile elektronik sertifikanıza giriş gerçekleştirebiliyorsanız sertifikanız kullanıma hazırdır.

Konumuzdan Başlıklar:

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Bankacılık sektöründe derin analizleri sizler ile buluşturan '' Serkan ERDİL '' borsa, forex, emtia gibi önemli yatırım araçlarında da bilgi vermeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir
  • E-devlet Şifremi Unuttum

    E-devlet Şifremi Unuttum

Yorumlar
imza sirküsü