2018 İmza Sirküsü Ücretleri Ne Kadar?

Yeni yıla girdiğimiz bugünlerde 2018 imza sirküsü ücretleri merak konusu oldu. Zira hemen her şeye zam gelmesi ile beraber, şirket, esnaf vb. iş yerleri için noterden alınacak imza sirküsü ücretleri zamlandı. Buna göre 2018 imza sirküsü ücreti yazılan evraklara göre değişerek size sunulacak.

İmza Sirküsü Nedir?

Yasal işlemlerde karşımıza çıkan imza sirküsü, son yıllarda kredi başvurularında özellikle ticari kredilerde bireylerden talep edilir. Talep edilen imza sirküsünün noter onaylı ve güncel tarihli olması esas alınır. Burada şirketin veya ticari faaliyetlerde söz sahibi olanların beyanı elde edilir. Şu şirket buna ait bunun sözü geçer, anlamına dayandırılarak söz sahibi olanın resmi olarak onaylanmasıdır. İmza sirküsü olmadan ticari kredilerden yararlanmak imkansızdır. Bu nedenle tüm bankalar kredi başvurularında şahıs şirketi sahiplerinden veya kim kredi çekecek ise onun imza sirküsünü talep eder.

İmza sirküsü noter tarafından belirli ücretler dahilinde verilmektedir. İl veya ilçelerde bulunan her hangi bir noterden kimlik fotokopisi ve şahıs şirketi ise ilgili dökümanlar dahilinde giderek gün içinde alabilir. İmza sirküsü ücreti değişkendir zira hazırlanan evrak sayısı, kişinin şirket içindeki pozisyonu ve şirket ortakları sayısına bağlı olarak değişiyor. 2018 imza sirküsü ücreti minimum 92 TL den başlamaktadır. Bu nedenle notere giderken şirket için imza sirküsü alacak iseniz yanınızda en az 200 TL bulundurmanız önerilir.

2018 İmza Sirkusu Ücreti Ne Kadar?

İmza sirküsü ile imza beyannamesi karıştırılmamalıdır. Bireyler, ne yazık ki bu iki kelimeyi karıştırmaktadır. İmza beyannamesi bireylerin kimlik fotokopisi dahilinde notere giderek hızlıca aldığı bir evrak olup ücreti 2018 imza beyannamesi ücreti adı altında 50 TL ödemektedir. Ancak imza sirküsü ticari faaliyetler için verilmekte olup bunun da ücreti değiştiğini yukarıda yazmıştık. İmza sirküleri 2018 yılı için minimum tutar hazırlanan evrak sayısı ve şirket görevlileri dahilinde 92 TL ile 130 TL arasında değişiyor. Sayı ne kadar artarsa bu ücret orantılı olarak arttığını belirtelim.

İmza sirküsü alırken, imza sirküsü geçerlilik süresine çok dikkat edilmelidir. Zira birini şirketin başına getirmek ve imza sirküsünü onun üzerine vermek demek, şirketin tüm resmi işlemlerinin ondan sorulması demektir. Bu nedenle süreç çok önemli olup, buna dikkat çekmeniz de fayda vardır.

Konumuzdan Başlıklar:

Kullanıcı Oyu:
1 Star2 Stars3 Stars4 Stars5 Stars (No Ratings Yet)
Loading...
Yazar Hakkında: Serkan ERDİL
Bankacılık sektöründe derin analizleri sizler ile buluşturan '' Serkan ERDİL '' borsa, forex, emtia gibi önemli yatırım araçlarında da bilgi vermeyi amaçlar.
İlginizi Çekebilir
Yorumlar
Yazı hakkında görüşlerinizi belirtmek istermisiniz?
imza sirküsü